Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku z Mysłowic na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ogrodzenie z plastyku na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia plastikowe stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balaski plastikowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek buduje się z kamieni różnego układu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o niesymetrycznych układach, wypada je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia z plastiku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar